Coucou!
Pamiętacie jak niespełna miesiąc temu pisałam, że zatrzymywanie wspomnień na kartce papieru to nie moja bajka? Że nigdy nie pisałam pamiętnika, że nie umiem robić albumów, itd. I nie, nie zmieniło się nic w tym temacie… No może troszkę. Uznałam, ze czasem warto włożyć trochę wysiłku i wyjść ze strefy komfortu aby podjąć wyzwanie. I tak powstała druga seria stron ze wspomnieniami w moim ulubionym plannerze księżycowym. Oczywiście, jak się domyślacie nie jest to ani typowy pamiętnik ani prawdziwy album ze zdjęciami. Są to strony pozwalające na jednoczesne planowanie jak i zatrzymywanie wspomnień.
Rodzinne spotkanie w Paryżu * 20 maja – 22 maja * Paryż
Na kolejnych stronach w kropki znalazły się:
- Rodzinne drzewo genealogiczne z datami urodzin;
- Daty i godziny wspólnych spotkań i miejsc do zwiedzania wraz z adresami czyli plan działania;
- Lista rzeczy do zabrania – kapsułkowa walizka;
- Zdjęcia ze spotkania;
- Kilka informacji i ciekawostek dotyczących zwiedzanego zamku Fontainebleau.
Powiem Wam szczerze, że taka forma bardzo mi odpowiada bo łączy moją miłością do wszelkiego rodzaju list oraz minimalizmu z odrobiną pamiętnika. Pozwala lepiej zapamiętać drobiazgi, docenić chwile. Może teraz nie jest dla mnie to bardzo ważne ale kto wie czy za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat ja lub moje dzieci czy też wnuki nie będą mi wdzięczne za tego typu pamiątkę. Zastanawiam się tylko czy nie wolałabym formatu A4…
Ciekawostki – Zamek Fontainebleau – dom francuskich monarchów
- Znajduje się w nim 1530 pokoi z blisko 40 000 sztukami starożytnych mebli oraz cztery muzea: Muzeum Chińskie, Muzeum Napoleona I, Galeria Malarstwa i Galeria Mebli.
- Najprawdopodobniej został wybudowany na początku XII roku, w miejscu zamku myśliwskiego z X wieku. Z tamtych czasów zachowała się tylko jedna wieża zwana – donżon.
- Za panowania Franciszka I rozpoczęto trwające przez niemal cały XVI wiek przebudowę i rozbudowę zamku, w wyniku których gotycka warownia przekształciła się w reprezentacyjny pałac.
- Otoczony jest 130 akrowym pięknym parkiem.
- Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Obiekt słynie z charakterystycznych schodów w kształcie podkowy wybudowanych za czasów Ludwik XIII, na których Napoleon w 1814 r. wygłosił przemówienie podczas swojej abdykacji.
- Napoleon III to ostatni władca, który zamieszkiwał Pałac Fontainebleau.
- Zamek odwiedza ponad 450 000 turystów rocznie.
Ciekawostki – Wieża Eiffla
- Budowę Wieży Eiffla zainicjowano z okazji Wielkiej Wystawy Światowej w 1889 roku, która miała upamiętniać 100 rocznicę Rewolucji Francuskiej i miała być obiektem tymczasowym. Po 20 latach budowla miała być rozebrana, ale Gustave Eiffel do tego nie dopuścił zakładając na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne.
- W czasie budowy wieży zginęła (tylko) jedna osoba, spadając z dużej wysokości.
- Wieża Eiffla jest wysoka na 324 metry.
- Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni.
- Wieża posiada trzy platformy widokowe: pierwsza znajduje się na wysokości 57 metrów, druga 58 metrów wyżej, oraz trzecia, na którą wjeżdża najwięcej turystów, znajduje się na wysokości 276 metrów.
- Jej wysokość zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury a pod wpływem wiatru przechyla się od pionu nawet do 9 cm.
- Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów.
- Jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami, wynosi około 10 000 ton.
- Zajmuje obszar kwadratu o boku 125 m.
- Rocznie Wieżę Eiffla odwiedza prawie 7 milionów ludzi, a do tej pory zwiedziło ją już 200 milionów turystów.
Pozdrawiam serdecznie, Monika