Kreatywne pisanie – czyli jak zaplanować tworzenie tekstów od zera

autor

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego niektóre teksty czyta się lepiej a niektóre gorzej? Czasami czytając coś mamy wrażenie, że autor z taką łatwością przekazuje treści, że tekst sobie „płynie” słowo za słowem i nie orientujemy się nawet, że dobrnęliśmy do jego końca. Niekiedy zdarza się jednak, że nawet najciekawszy temat jest opisany w taki sposób, że po przeczytaniu jednego akapitu w zasadzie mamy ochotę przestać czytać. Jak to więc jest możliwe?

Niektórzy winę obarczają tym, że mają ścisły umysł i pisanie nie jest ich mocną stroną. Oczywiście, są aspekty w których jedni są lepsi od innych i vice versa, natomiast te naturalne predyspozycje mają nam ułatwiać życie a nie być wymówką. W dużym stopniu umiejętność pisania opiera się na odpowiednim zaplanowaniu tego, co i w jaki sposób chcemy przekazać. Dzisiaj więc postaram się Wam przekazać w pigułce wiedzę o tym jak pisanie może być łatwe i przyjemne nawet dla osób, które uważają, że totalnie brak im talentu w tym obszarze.

Od czego więc zacząć gdy pojawia się chęć lub potrzeba napisania tekstu? Pierwszą rzeczą przy planowaniu powinno być solidne przemyślenie o czym chcemy napisać, jak ma wyglądać nasz tekst i jakie kwestie powinny w nim zostać poruszone. Jak najłatwiej się za to zabrać? Chyba najistotniejszą kwestią jest to, żeby zrobić to w spokoju a nie w tak zwanym międzyczasie. Dobrze jest również zrobić sobie notatkę lub mapę myśli i dołączyć do tego inne źródła lub materiały jeśli z takowych korzystamy tak aby zebrać wszystko w jednym miejscu. Takie przygotowanie pomoże na późniejszym etapie prac nad tekstem.

Temat określony? Notatki zrobione? Materiały znalezione? Jeśli odpowiedź na wszystkie pytania jest twierdząca to można przejść do następnego etapu, którym powinno być poukładanie treści, które chcemy zawrzeć w naszym tekście tak aby był on spójny i logiczny. Warto zapamiętać sobie zasadę, że każdy akapit powinien koncentrować się na jednym zagadnieniu. Ewentualnie, jeżeli zagadnienia są pokrewne może ich się znajdować kilka w jednym akapicie. Dobrą praktyką jest również to, aby układać zagadnienia poruszane w następujących po sobie akapitach w taki sposób, aby logicznie łączyły się w całość i w gładki sposób prowadziły do podsumowania lub końcowych wniosków.

Jeśli wszystkie przygotowania zostały zakończone to czas zabrać się za tworzenie właściwego tekstu. Niektóre osoby preferują aby zrobić sobie wstępny zarys natomiast osobiście wychodzę z założenia, że jeśli wszystko zostało rzetelnie przygotowane to śmiało można przejść od razu do pisania „na czysto”. Na tym etapie warto przypomnieć sobie ze szkoły co powinien zawierać każdy tekst:

 1. Wstęp, czyli ogólne wprowadzenie do tematu, często postawienie pytania/tezy lub zarys poruszanego problemu.
 2. Rozwinięcie, czyli środkowa część każdego tekstu. Jak sama nazwa wskazuje służy po to aby przedstawić argumenty potwierdzające tezę lub rozwinąć poruszany problem umieszczając w akapitach wcześniej zebrane materiały. Dobry akapit rozpoczyna zdanie wprowadzające, które wprowadza temat danego akapitu oraz przyciąga uwagę czytelnika. W dalszej części śmiało możemy wprowadzać zebrane argumenty lub rozwinąć myśl zawartą w zdaniu wprowadzającym.
 3. Zakończenie, czyli podsumowanie całej wypowiedzi. Jako zwieńczenie powinno zbierać wszystkie informacje zawarte w rozwinięciu i formułować końcowe wnioski.

Oczywiście nawet najlepiej zaplanowany tekst może okazać się ciężki w odbiorze jeśli jest napisany niepoprawnie pod względem stylistycznym i językowym. Jakich więc błędów unikać aby tekst przyjemnie się czytało? Oto kilka wskazówek, które pomogą przy redagowaniu:

 1. Unikaj powtórzeń oraz używaj synonimów.
 2. Nie mieszaj nadmiernie stylów – jeśli tekst jest luźnym artykułem to jak najbardziej można w nim użyć języka potocznego natomiast nie powinno się tego robić, gdy piszemy bardziej formalną formę.
 3. Unikaj nadmiernego „lania wody”, czyli pisania w zasadzie o niczym aby tylko wypełnić limit znaków. Umiejętne stosowanie tego zabiegu wcale nie jest złe ale aby to robić dobrze to trzeba się tego nauczyć.
 4. Nie stosuj skrótów myślowych, ponieważ to co jest dla ciebie jasne, niekoniecznie będzie dla twojego czytelnika. Formułuj swoje myśli w sposób jasny i czytelny.
 5. Jeśli gubisz się w składni, zacznij od pisania krótkich zdań. Im więcej będziesz pisać tym łatwiej będzie przychodzić ci tworzenie bardziej skomplikowanych struktur.
 6. Układaj zdania tak, aby ich konstrukcje były różne pod względem składniowym. Taka różnorodność sprawi, że tekst będzie znacznie bardziej zróżnicowany, a co za tym idzie, przyjemniejszy w odbiorze.
 7. Jeśli nie do końca wiesz, czy dana forma jest poprawna, sprawdź ją w słowniku. Język jest pełen pułapek i wcale nie trudno o błąd. Czasem nawet forma, do której na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni potrafi być błędna więc lepiej sprawdzić niż później spalić buraka.
 8. Przed ostateczną publikacją przeczytaj całość przynajmniej raz aby wychwycić błędy, które wcześniej mogły umknąć twojej uwadze.

Wiedzy przekazałam dzisiaj naprawdę sporo, jednak starałam się aby poruszane kwestie zostały przekazane w sposób łatwy i zrozumiały. Pisanie nie jest czymś co od razu przychodzi łatwo, szczególnie osobom, które nie robią tego na co dzień. Jednakże znajomość podstaw redakcji, odpowiednie planowanie oraz przede wszystkim systematyczne doskonalenie swoich umiejętności w tym zakresie z pewnością sprawia, że to co tworzymy staje się za każdym razem lepsze.

Życzę wam więc przyjemnych ćwiczeń i samych ciekawych tematów, o których mam nadzieję dane mi będzie wkrótce poczytać.

Przeczytaj też...

Zastaw komentarz

Your email address will not be published.