Przygotuj się na wakacje!

autor

Dni stają się coraz cieplejsze, dzieciaki skończyły szkołę, a więc już wiadomo, że lato rozgościło się na dobre. Dla niektórych jest to czas błogiego lenistwa, a dla innych zupełnie normalny okres wypełniony codziennymi obowiązkami, pracą lub nawet nauką. Jednak niezależnie, do której grupy należycie odpoczynek w wakacje, kiedy piękna pogoda nie pozwala nam siedzieć biernie w domach, to coś czego każdy z nas potrzebuje nawet w minimalnym stopniu. Dlatego też dzisiaj postaram się pomóc Wam zaplanować wakacje w taki sposób, aby zaczerpnąć z nich jak najwięcej nawet jeśli nie planujecie urlopu lub z góry wiecie, że będzie to bardzo pracowity okres.

Na początku pomyślcie jednak, co najbardziej sprawia, że czujecie się zrelaksowani i wypoczęci. Jedni preferują wygrzewanie się w słońcu, drudzy odwiedzanie nowych miejsc, a jeszcze inni aktywne spędzanie czasu, na przykład chodzenie w góry. Swoje wakacyjne rozrywki zaplanujcie więc w zależności od tego, co Wy lubicie robić i co sprawi Wam największą przyjemność. Oczywiście, jeśli w swoich planach uwzględniacie jeszcze inne osoby, weźcie pod uwagę także ich zdanie i zdecydujcie co będziecie robić razem, tak aby wszyscy byli zadowoleni.

W lecie cechujemy się większą aktywnością, niż w zimie. Lubimy odwiedzać różnie miejsca. Jednak ciężko zaplanować coś jeśli nie mamy jako takiego urlopu i wiemy, że wolnych dni będziemy mieć w wakacje tylko kilka, na przykład tylko w weekendy. Wtedy warto pomyśleć, które miejsca szczególnie chcielibyśmy odwiedzić i działać według wcześniej ustalonej listy. Warto też zawrzeć informacje o długości trasy jaka dzieli nas od danego miejsca, atrakcjach, które się znajdują na miejscu i kosztach związanych z takim wyjazdem. Wtedy, w razie nudnego popołudnia, od razu wiadomo gdzie można pojechać lub co zrobić, aby umilić sobie czas.

Jednak czy wyjazdy są w lecie najważniejsze? Dla niektórych nie ma lepszego odpoczynku jak po prostu święty spokój i możliwość wyciszenia się w zaciszu własnego domu czy ogrodu, dlatego wakacyjna lista nie musi obejmować jedynie miejsc do odwiedzenia, ale także na przykład książki do przeczytania, filmy czy seriale do oglądnięcia lub prace ogrodowe do wykonania.

Wakacje to jednak nie tylko wyjazdy, lecz to co robimy na co dzień i co sprawia, że wpadamy w letni, beztroski nastrój. Co takiego może nam w tym pomóc? Oczywiście przekąski i napoje. Warto wcześniej zrobić sobie bazę sprawdzonych letnich przepisów, do której zawsze będziemy mogli sięgnąć po inspirację. Oczywiście, nie trzeba ograniczać się tylko do tych sprawdzonych, bo zawsze można poeksperymentować i przetestować te całkiem nowe. Takie letnie smakołyki sprawdzą się też rewelacyjnie przy okazji spotkań ze znajomymi. Może uda się ich w ten sposób zaskoczyć? 😉

Warto też wspomnieć o kilku rzeczach, które są notorycznie zapominane, a w lecie okazują się być niezwykle istotne. Często, właśnie w ferworze przygotowań do jakiegoś wyjazdu, po prostu o nich zapominamy, a niejednokrotnie ich brak sprawia, że żałujemy tego, że wcześniej o tym nie pomyśleliśmy:

Przeciwsłoneczny zestaw – czyli krem z filtrem i czapka lub chustka. Przyda się zarówno na plaży, jak i w górach. O konsekwencjach poparzenia słońcem, czy udaru chyba nie muszę wspominać, więc warto spakować te rzeczy do plecaka, nawet po prostu na „wszelki wypadek”, gdyby zza chmur miało nagle wyjść słońce.

Własne zapasy – ceny jedzenia i picia na szlakach czy w miejscach, gdzie przewija się mnóstwo turystów są zazwyczaj zatrważające, a więc przed wyprawą warto zadbać o swoje własne zapasy żywnościowe. To tylko kilka kilogramów więcej, a można zaoszczędzić naprawdę niezłą sumę, zwłaszcza jeśli wędrujecie w grupie. Wtedy i ciężar można podzielić na kilka osób.

Odpowiednie obuwie i odzież – zwłaszcza na piesze wędrówki po lasach i górach. Nie raz widziałam osoby, które wybierały się na taką wyprawę w sandałach, albo co gorsza w klapkach. Gwarantuję Wam, że jeśli wybierzecie chociażby zwykłe adidasy, a już najlepiej takie z grubszą podeszwą, to Wasze stopy Wam za to po stokroć podziękują. A w razie napotkania jakiegoś jadowitego przyjaciela nie musicie się martwić ewentualnymi konsekwencjami, gdyż buty bez wycięć zapewnią Wam większą ochronę. Jeśli macie zamiar w tym roku zdobyć jakiś szczyt, nie zapomnijcie też zabrać ze sobą kurtki lub grubej bluzy oraz peleryny. Raz, że w wyższych partiach gór wiatr potrafi wiać naprawdę intensywnie, a dwa – pogoda w górach zmienia się niesamowicie szybko, więc warto być przygotowanym na wszystko.

Środek odstraszający owady – wierzcie lub nie, ale to czasami zbawienie, bo każdy wie jak uciążliwe potrafią być komary, szczególnie w letnie wieczory. Dodatkowo, warto spryskać się takim specyfikiem także w dzień wybierając się do lasu, gdyż działa on także przeciwko kleszczom, które przenoszą wiele groźnych chorób, na przykład boreliozę. Jeśli zależy Wam jednak tylko na odstraszeniu komarów, gdyż zakłócają Wasz spokój podczas grilla, a nie macie pod ręką środka na owady, zapach wanilii to coś, czego one nie znoszą. Wypróbujcie koniecznie świecę zapachową, albo natrzyjcie się zwykłym olejkiem do ciasta o tym zapachu, a na pewno żaden komar nie skusi się, aby Was ukąsić.

Apteczka – tak na wszelki wypadek, bo zazwyczaj coś nas zaczyna boleć lub kaleczymy się wtedy, kiedy nie mamy środków, które mogłyby temu zaradzić. Tak więc lepiej dmuchać na zimne i wrzucić do plecaka lub torby kawałek bandaża, środki przeciwbólowe, a przede wszystkim plastry – zarówno te zwykłe, jak i na otarcia.

Zaplanowanie wakacji, tak aby spędzić je w taki sposób, który będzie nam najbardziej odpowiadał i żebyśmy najbardziej wypoczęli wcale nie jest trudny. Należy jedynie pamiętać o kilku drobnostkach, o których wspomniałam wcześniej, a zapewniam Was, że wypoczynek będzie samą przyjemnością.

A jakie Wy macie plany na wakacje: wykupiliście je w biurze podróży, wędrujecie na własną rękę, czy kompletnie nic nie planujecie?

Dajcie mi też znać jakie są Wasze wakacyjne must have! 😉

 

Przeczytaj też...

Zastaw komentarz

Your email address will not be published.